Alla inlägg under september 2025

Av Krister - Tisdag 30 sept 08:24

 

 

Det kom inget varmvatten ur kranarna under den korta tid det tog att värma en kastrull med vatten på spisen i morse.

Det var flanellskjorta och fleezefingervantar som gällde på förmiddagens promenadrunda i Rosersbergs parkområde. Ett fåtal besökare, parkarbetare som röjde sly, det föll ett lätt duggregn.

Någon hade planterat en ros med julhälsning längsmed parkgången. 

 

Jag kände av träningen från gårdagskvällen i kroppen i dag.

Besökte patienten i Jälla ikväll och tvättade bilen i utomhustvätten på OKQ8 Säby på hemvägen. 120 kronor hinner man inte så mycket på, jag köpte ytterligare tvättid för trettio kronor. 

 

Det blåste nordostliga vind på morgonen som övergick i ostlig, sydostlig riktning. Solglimtar mellan duggregn och växlande molnighet. Sju grader och uppåt fjorton under dagen..

 

Det är den sista september och tidrapporterna ska skickas via nätet, varav en kvartalsrapport. 

 

 

 

 

           et   

 

 

 

 

 

 

 

 

Av Krister - Måndag 29 sept 08:32


 

Bokade en fyratusenmilaservice på Fiaten på OKQ8 vid middagstid. Hämtade ut den nya blodsockermätaren på uthämtningsstället i Valsta centrum efteråt. Jag väntar på biltillbehör som beställts på nätet, men det tar tid.

 

Socialnämndens sammanträde pågick mellan fyra och halvsex. Jag hade packat träningsväskan innan och körde direkt till Täby. Gjorde inköp med N på Willy:s i Häggvik innan träningspasset mellan åtta och halvtio. Burek är ingen favorit, men mättar tillfälligt när man känner matsug.

 

Det blåste sydliga, sydostliga vindar under dagen. Mellan fjorton, femton grader på eftermiddagen, 5° plusgrader i halvelvatiden, växlande molnighet.



 

   

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Av Krister - Söndag 28 sept 08:50


 

Strålningsdimma är vanligt förekommande i september när markytan kyls ner under natten, förmiddagen omslöts av dimma, men lättade vid middagstid. Termometern visade fem plusgrader i niotiden.

 

Deltog i kyrkvärdsträffen efter mässan där schemat fastslogs fram till mitten av december. Robert frågade om jag kunde ställa upp på kort varsel i eftermiddags på motivationsboendet. Jag ville inte avsäga mig träningspasset med N i Häggvik ikväll.

 

Snabbmat på KFC, jag var inte hungrig, så det blev små portionsbitar kycklingpopkorn som sällskap vid bordet. Vi var in på Willy:s innan styrketräningen 18 och två timmar framåt. Åter Täby vid niotiden, inköp på Lidl.

Så Märsta strax innan 22. Temperatur 16° grader mot sena eftermiddagen, 7° plusgrader under kvällen. Det har blåst nordostliga, sydostliga vindar.

 


 

 

  

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

Av Krister - Lördag 27 sept 17:55


 

Tröttheten tog över mot sena eftermiddagen efter maten. Rörde ihop en rejäl portion äggomelett med skinka, broccoli. Skagenröra och några kvisttomater utöver. Kolhydratmässigt ligger måltiden hyfsat till och dessutom mättande.

 

Hämtade A i Väsby centrum och tog lördagsfikat i det för lördagen glest besökta The Nut House i Torsåker. Cyklister i Fredrikhofs IF Cykelklubb hade lutat racerhojarna mot växthusväggen.

Beställde en wrap med hummus och fetaost till bryggkaffet.

 

Gjorde matinköp till JO på Ica Kvantum och Pressbyrån i samband med hembesöket på eftermiddagen i Väsby köpcentrum. Det är lönehelg, så det var mycket rörelse vid middagstid och Beredskapsdagen där bland annat Hemvärnet, Bilkåren, Svenska Lottakåren, Brandkåren och Polisen, var synliga utanför entrén. I Hemvärnet kan man ansluta sig till nådda sjuttio år.  bilkaren.se

 

Jag var inställd på ett besök på församlingen Home i Sundbyberg ikväll, men jag insåg att jag måste återhämta mig.

 

Vi fick glädja oss åt septembersolen med växlande molnighet, slöjmoln. Mellan nio och fjorton grader, 17° på parkeringsdäcket i halvfyrablecket. Nordliga vindar.

 

 

 

         

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

Av Krister - Fredag 26 sept 10:32


 

 

Tog igen mig några timmar efter arbetspasset, kom hem vid halvniotiden. Kall morgon, fyra, fem plusgrader, sol och höga molnslöjor.

 

Med postgången kom i dag information från Järfälla kommun om personuppgiftsincident för de som är anställda, har varit, och personer med förtroendeuppdrag i kommunen. Det skedde ett dataintrång hos kommunens systemleverantör Miljödata, ett cyberangrepp som inträffade i augusti i år. Stulen information har publicerats på Darknet. 

 

Därmed finns en ökad risk för identitetsstöld, nätfiske eller bedrägerier. Personuppgifter som missbrukas på nätet.

Jag hade en kortvarig anställning i Järfälla kommun som timanställd i ett halvår för över tio år sedan.  

 

Man kan skydda sig genom att vara uppmärksam på misstänkta mail, sms eller telefonsamtal, särskilt med uppmaningar att klicka på en länk eller logga in någonstans. Hålla bland annat koll på post, fakturor bankkonto och eventuella kreditupplysningar.

Vem som ersätter ett länsat personkonto framgår dock inte.

 

Träffade R i Kista galleria 14. Vi tog en kopp te med tilltugg på kafé Dimas. Köpte forvårdssalva på Kronans droghandel.

Mellanlandade i Märsta och fortsatte sedan till Uppsala och mötte upp med Y på Uppsala

Stationsgrillen. 

 

Avslutade kvällen med fika och musikandakt i församlingen 19.

 

Temperatur mellan femton och arton grader, 7° plusgrader vi hemkomsten halvtio ikväll.

Sol och molnflak, dimma under kvällen. Västlig, sydvästlig vind.

Lämnade en back med tomglas till PG på hemvägen. Han var ute på annat håll.

 

 

 

 

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Av Krister - Torsdag 25 sept 07:51


 

Solen skiner med sin fulla närvaro och termometern visar fyra plusgrader klockan 9. Ringde  kundservice på Accu-Check som levererar en ny blodsockermätare. Det ser ut som att kontrollvätskan inte ger de önskade värden med den mätare jag har nu.

 

När det gäller de tekniska problemen på Bloggplatsen, kan enligt min uppfattning, även andra bloggplattformar drabbas. De som nu har skapat nya bloggar på andra håll går förmodligen inte säkra från spamrobotar där heller som överbelastar servrarna med spammedelanden i kommentarsfälten.

 

Letade efter ett företag i ett industriområde i Järfälla på eftermiddagen som säljer biltillbehör. De har inget nåbart telefonnummer och öppettiderna fanns inte synliga och dörren var låst. Beställde det jag sökte efter på nätet och återkommer till det framöver.

 

Tröttheten tog över på sena eftermiddagen, jag tog igen mig i några timmar och gick på arbetspasset halvåtta ikväll. Arbetsschemat fram till nyåret är fastställt. Västlig, sydvästlig vind. Sexton, sjutton grader under eftermiddagen.

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Av Krister - Onsdag 24 sept 06:30


 

Steg upp kl. 6 imorse, tvättid. Tung nattsömn. Jag lät värmefläkten gå över natten. 

Angående teknikstrulet på Bloggplatsen är det lätt att förivra sig och byta bloggportal i affekt, jag inväntar tiden och ser om problemen kvarstår. Inläggen går ju att publicera fortfarande.

 

Besökte Dahlgrens Auto i Uppsala klockan ett för att få den nya nyckeln kodad och verkstadsteknikern löste problemet där andra verkstäder gick bet. Metallbrickan med nyckelkoden som ska finnas i bilen vid varje ägarbyte, saknas. 

Hämtade ut kontrollvätskan till blodsockermätaren i Valsta centrum på eftermiddagen som beställdes i måndags.

 

Träffade N i Täby klockan fyra på eftermiddagen, beställde en liten hamburgare i Häggvik och gjorde inköp på Ica Maxi och Willy:s innan styrketräningen. Glömde handdukarna hemma, finns torra t-tröjor att torka sig med så får det gå också. Vägde in mig på 78,9 kg.

Vi tog avslutningsvis Lidl i Täby på återvägen. 

 

Det börjar bli kyliga kvällar nu. Vi fick en solig dag men molnflak och blå himmel. Temperatur mellan tretton, fjorton grader, 5° plusgrader vid hemkomsten i Märsta halvtio ikväll. Västlig, nordvästlig vind.

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

   

 

 

 

Av Krister - Tisdag 23 sept 06:01


Det blåser nordvästliga, västliga vindar idag. Fjärrvärmen i lägenheten släpptes på igår, det var på tiden.

Sol och blå himmel. Vi promenerade vid Löwenströmska, Fysingen, ställde bilen vid Hammarby kyrka. Fyllde smörcroissanter med ost och gurka som M åt under förmiddagen.

 

Besökte patienten i Jälla och fortsatte sedan till Rasbokil i 19-tiden. Gjorde en kontoansökan för inköp av byggmaterial till den verksamhet som jag är delägare i. 

 

Temperaturen sjönk till en plusgrad i 21-tiden utanför Uppsala, fyllde tanken på OKQ8 i Fullerö på återvägen, kontrollampan lyste gul. 

 

Morgontemperatur sju plusgrader i tiotiden, steg till 17° grader vid middagstid när solen värmde, men det blåste kallt vid vattnet idag.

 

 

 

 

           

 

 

 

 

 

   

 

Presentation

Fråga mig

2 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
<<< September 2025 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

RSS


Ovido - Quiz & Flashcards