Alla inlägg den 1 oktober 2025

Av Krister - Onsdag 1 okt 07:11


Termometern visade en plusgrad klockan sju imorse, nordostlig vind, tvättid. Redovisade de sista tidrapporterna och begav mig ut till Joakim i Rasbokil. Beställde en K Royal, ostkorv på CK i Märsta på vägen. Han hade fått ett antal tvåor på Bilprovningen och lämnade därför honom och Anders  i Uppsala på återvägen till Märsta.

 

Tog en promenad vid Brunnbybadet längsmed sjön Walloxen utanför Knivsta där jag lärde mig de första simtagen i mitten av sextiotalet. 

Den gamla "Brunnbyvägen" är sedan lång tid tillbaka avstyckad och var trafikerad på sjuttiotalet, nu tar växtligheten över.

 

Fastighetsförvaltaren visade det nya kontoret i föreningens lokal och bjöd på varmkorv, kaffe och mingel i partytältet intill, på eftermiddagen.

 

 

Hämtade N i Täby  halvåtta, handlade på Willy:s och styrketränade i inte fullt två timmar. Vägde in mig på 78,5 kg.

Gjorde inköp på Ica Format i Bredden som stänger 23. Hemma åter i Märsta en kvart i tolv.

 

Sol, enstaka molnflak, en klar och kall kväll. Temperatur mellan 13° och två plusgrader mot midnatt. Sydostlig vind mot kvällningen. 

 

 

 

 

               

 

 

 

 

   

Presentation

Fråga mig

2 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
<<< Oktober 2025 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

RSS


Ovido - Quiz & Flashcards