Alla inlägg under juli 2019

Av Krister - 8 juli 2019 21:48




Med tanke på att Norröra är en av de mest kända öarna i Stockhoms skärgård med internationell turism, är det märkligt att det inte finns informationsskyltar som hänvisar till sevärdigheterna. En yngre grabb som är bosatt på ön under sommarsäsongen, gav oss en bra vägledning. Man måste fråga sig fram.


Snickargården i bild med uthus och bryggor. Den gröna dörren är nu vitmålad. Det stod väl ett träd intill huset, när teveserien spelades in.






                      



    

Av Krister - 8 juli 2019 18:27





Ställde bilen vid Östanå färjeläge i morse och tog Waxholmsbolagets passagerarbåt till Norröra ute i Stockholms skärgård med avgångstid en kvart över tio. Vi var tre som gick ombord på förmiddagen, och två, jag och mitt sällskap, som gick iland åter i Östanå strax innan fyra.

Norröra benämns också som Saltkråkan, och då vet nog de flesta som känner till Astrid Lindgrens värld, att det handlar om Tjorvens Vi på Saltkråkan. Teveserien spelades in 1963.  Båtresan tog över en timme och trettio minuter ut till den lilla skärgårdsön.


Så här mitt i veckorna är det inte så många som tar sig ut med båt i skärgården. Parkeringsplatsen vid färjeläget såg nästan ödslig ut. Det ostadiga vädret gjorde förmodligen sitt till, det kändes kallt när vinden låg på.






       


Av Krister - 7 juli 2019 18:45




Lyssnade nyligen på Isabella Blondinbella Löwengrips sommarvärdprogram i P1-kanalen från den 24 juni. Hon är bara en i raden av adhd-diagnostiserade mediapersonligheter och influencers som har gått ut med sin bokstavskombination. Orädda att exponera sig och med kontroversiella uttalanden, bryr de sig inte så värst mycket om var det landar.


Försökte hitta något andligt i hennes tankegångar, det närmaste jag kunde finna var det uttalade "kall" hon känner för att starta företag. Entreprenörskapet är visst något klassöverskridande, man tar sig liksom in överallt, enligt Löwengrip.


Samtidigt finns det en medvetenhet om det höga spel hon satsar sina marker på, går det utför är det bara att starta om på nytt, hon är fortfarande ung. Jag tycker att hon tecknar en karikatyr på sig själv och det nyliberalismen står för.

 

Vi får väl se hur det går med visionen om att bli "världens mäktigaste affärskvinna."  Det ska bli spännande.


www.sverigesradio.se/sida/avsnitt/1319464?programid=2071





Av Krister - 6 juli 2019 22:18





Har just kommit hem från det sista av kvällsmötena med Israelkännaren Dan Johansson som hade ett seminarium på temat "Mellanöstern inför Jesus tillkommelse." Mötena hölls på kvällstid från den tredje, och fram till den sjätte juli på Sjöhamra gård i Roslagen, mellan Åkersberga och Norrtälje. Jesus återkomst lyfts inte fram tillräckligt i förkunnelsen, vilket gör frågan viktig i den sluttid vi anser oss leva i.


Sjöhamra gård är en församlingsgård för församlingen Arken, ett kristet retreatcenter som just nu genomgår en renovering.







   







Av Krister - 5 juli 2019 23:03





Enligt Wikipedia finns det 2 881 runstenar eller vikingatida gravstensmonument i Sverige, de flesta är resta i Mälardalen under 1000-talet. Det blir ett urval av minnesmärken som nås framkomligt med bil som jag skriver om här, tillräckligt intressanta att reflektera över. Samma budskap återkommer från en sten till en annan med små variationer.

 

Skylten till stenen U 295 informerar om att det kristna runkorset finns överst på stenen, men är svår att upptäcka. Frågan är om det finns något kors alls inristat i stenen. Man kan upptäcka en antydan av ett ansikte med slutna ögon i stenen överst i bild U 297 om man studerar bilden mer ingående. En känsla av "Kristi svepduk" eller "Turinsvepningen" som den också benämns. 

 

I bakrunden ser vi skymten av sjön Fysingen i närheten av Arlanda flygplats.



 


       

 






Av Krister - 4 juli 2019 22:06






Vid det gamla Löwenströmska lasarettet i Väsby, i närheten av Hammarby kyrka, står den resliga runstenen vid vägkanten sedan urminnes tider.  Har passerat stenen många gånger, men inte tagit mig tid att titta närmare på den. Det var de välbärgade familjerna som hade råd att resa minnesstenar över sina anhöriga. "Gud och Guds moder hjälpe hans ande och själ" åsyftar förmodligen Maria, Jesus moder, den katolska lärans inflytande över den tidiga fornkyrkan. 

Runskriften ger inte så mycket information utöver än dåtida förekommande 

mansnamn, med typisk drakslinga i ornamentiken, och det kristna budskapet.

 

Gå gärna in på den aktuella bloggen www.dnruof.blogspot.com som också tar upp runstenstemat, men ur ett mer religionskritiskt perspektiv.







       



Av Krister - 3 juli 2019 22:32





Det har varit rätt svalt i dag med dagstemperaturer mellan tio och sexton plusgrader. Tog med mig regnjackan, men klarade mig undan regnet frånsett några stänk under långpromenaden. 

Det ser ut att bli en sval varannandagssommar i år, men det återstår att se.

Det gick ivarje fall att sitta ute med en mugg kaffe idag på Shellmacken söder om Arlanda. 

Området vid Löwenströmska påminner om glesbygd, nedbrunnet och delvis under förfall. Det finns en estetik i det bedagade också på något sätt.


Tog en kebabsallad i Åkersberga tjugo minuter innan grillen stängde vid åtta, så vi satt ute med maten om än lite småkyligt. Vi skulle kasta engångsförpackningarna i papperskorgen, men jag källsorterade plasterna senare då jag kom hem så det återvinns på ett effektivare sätt.






                     








Av Krister - 2 juli 2019 15:30




Vad spelar det för roll om det regnade under förmiddagens långpromenad när provsvaret hos diabetesläkaren visade på så bra resultat. Det gjorde dagen, hade tid en kvart över nio i morse på Vårdcentralen.

Långtidsblodsockret visade på 42 mmol/mol. Referensintervallet ligger mellan 31-46. Även blodtrycket låg överraskande bra i morse.


När jag gjorde mitt första besök hos läkaren i juni 2015 visade långtidsblodsockret på 66 mmol/mol. Och så var det kolestrolet som låg över gränsvärdet. Man kan säga att jag var i rätt dålig fysisk form, trots att jag tränade några gånger i veckan.


 

Läkaren sa idag att de först rekommendrar ändrade kostvanor för diabetes-2 patienter, men vad jag minns skrev läkaren ut Metformintabletter det första han gjorde. Jag tog dem inte, och börjde söka på nätet om det fanns andra behandlingsformer, och hamnade på www.kostdoktorn.se  - Det innebar ett viktras på över tjugotvå kilogram under sju månader med LCHF. Nu menar jag inte att hålla en diet under en viss period, utan göra en total livsstilsförändring med ändrade kostvanor. Det är en helt annan sak och förutsätter motivation och viljestyrka. Det ska också kännas roligt och utmanande.






Presentation

Fråga mig

2 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19
20
21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<<< Juli 2019 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

RSS


Ovido - Quiz & Flashcards