Alla inlägg den 20 november 2024
Pundersnön och den hårda nordliga, nordvästliga vinden med uppåt 15 m/s i byarna, skapade ingen kaos under den tid jag var ute med bilen på både för- och eftermiddagen. Säsongens första snöfall.
En kvart över åtta var jag in på Ica och köpte bagetter som fylldes med smör, ost och skivad gurka som M skulle äta senare. Fyllde en halv termos med kaffe och gick rundan i Rosersberg i nästan två timmar. Tre besökare mötte vi idag, ett äldre par med hund.
Besökte Optimuskliniken i Väsby klockan två där läkaren med assistent skar bort den svarta åldersfläcken med några stygn som satt på huvudet. Hudbiten skickas vidare för analys. Jag får inte röra stygnen och inte tvätta håret på minst fem dygn. Kroppen behöver mer omsorg med stigande ålder. De sprayar ett skyddande ytskikt över såret, därför plåstras inte ingreppet.
Köpte en marinblå machesterkeps på Dressmann för att dölja stygnen, jag vill inte gärna sitta med mössan på inomhus. Beställde en dubbel cheese med bacon på McDonalds i Märsta på hemvägen.
Joakim och Diana har efter en veckas vistelse i Egypten anlänt till Arlanda och möts av pågående oväder. De tar sig hemåt nu i halkan med sommardäck mot Uppsala och Rasbo.
Mellan en halvplusgrad och två ungefär och gråmulet.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | |||||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | |||
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | |||
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | |||
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | ||||
|