Alla inlägg den 21 augusti 2024

Av Krister - 21 augusti 2024 22:28


 

Det drog ihop sig till regn under eftermiddagen, men inte i den mängd jag hade önskat. Luften kändes kvav under förmiddagens vistelse i Rosersberg. Tre tyskregistrerade husbilar och en spansk, stod uppställda på grusplanen. I Skokloster uppmärksammade jag några tyskskyltade bilar i måndags. 

Det var rätt mycket rörelse i slottsområdet i förmiddags, en grupp vandrare med ledare och modellfotografen som tyckte ljuset föll vackert, idealiskt för fototagning.

 

 

Besökte simhallen i Märsta med N i halvfemtiden. Vi tog ungefär två timmar på oss. Utomhusbadet är stängt för säsongen och höstterminens öppettider började gälla i måndags. Sommarvikarierna har återgått till skolarbetet.

 

Vi satte oss ner på McDonald i Märsta på återvägen, handlade på Lidl. Jag beställde en latte men fick en mugg vatten, det har hänt en gång  tidigare. Man blir ofta hungrig efter simningen men inte lika ofta efter styrketräningen.

 

Morgontemperatur 19,5° och 24,5° under eftermiddagen, men sjönk till sexton grader efter regnet i kväll.  Molnslöjor, solglimtar och regnstänk. Sydlig, ostlig vindriktning.

 

 

 

         


    

 

 

 

 

 

 

Presentation

Fråga mig

2 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<<< Augusti 2024 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Senaste kommentarerna

Kategorier

Arkiv

RSS


Ovido - Quiz & Flashcards