Alla inlägg under januari 2025

Av Krister - Tisdag 7 jan 21:52


 

Det var mycket som skulle uträttas under dagen. Den första riktiga arbetsdagen i år. Redovisningen till arbetsgivaren ska digitaliseras, men det har dragit ut på tiden. Skickade kvitton och tidrapporter som lämnades i lådan i entren i Väsby. Men pappren skulle kopieras först och den kopiator som finns på mötesplatsen i Valsta centrum, behövde servas. Jag fick det mesta kopierat på biblioteket i Märsta centrum. 

 

Min nya Epsonskrivare behöver teknisk support för att komma igång. Det vill sig inte riktigt.

Besökte verkstaden i Märsta, de fyra spridarna som satt i Opeln lämnades på företaget i Uppsala för rengöring och renovering. Tre av de tidigare var trasiga. 

Sara ringde från motivationsboendet, gällande en sovande nattjour framöver. 

 

Besökte patienten i Jälla tidigare under kvällen. 

Det blåser sydliga vindar, uppåt 14 m/s. Mellan en och tre plus, växlande molnighet, några solglimtar. Men var tog snöovädret vägen i Stockholmsområdet som SMHI varnade för, kan man fråga sig.

 

Jag hade behövt vila idag, har inte återhämtat mig från influensan fullt ut, kände mig andfådd och måste vila mig när jag var i rörelse. Det blev onödigt spring när inte kommunens kopiator fungerade. 

 

 

   

 

 

 

 

Av Krister - Måndag 6 jan 09:48


Temperaturen har sjunkit till åtta minusgrader, jag håller ett öga på termometern i köksfönstret. Enligt SMHI ligger nivån på fem minus, men känns som nio minus, 89 procent luftfuktighet nu på morgonen. Jag tog på mig ytterkläderna för att inte frysa i tvättstugan, körde två maskiner.

 

Tiden runt den trettondedagjul var förr, innan stjärngossarnas medverkan i Luciatågen,  stjärngossarnas tid med upptåg och julspel. De sjöng traditionsenligt julvisor, mottog pengar, blev trakterade med kakor, vin och punch. Ersättningen kunde urarta till tiggeri eller planmässigt intäcktsbringande verksamhet. Om man inte fick in tillräckligt med pengar kunde det hända att någon var utklädd till julbock som stångades och började bråka.

 

Det blåser ostlig vind och 15 m/s i byarna i halvniotiden. Temperatur vid nollstrecket. 

 

 

 

 

 

 

 

Av Krister - Söndag 5 jan 16:55


Eftersom jag inte tål kylan, höll jag mig inne idag. Jag får ont i lungorna av kalluften och känner mig andfådd, så jag sa ifrån mig uppdraget som kyrkvärd. Vi får busväder i morgon, först kyla och sedan omslag till mildare temperatur, det ska också bli blåsigt.

 

En klar vacker dag med temperatur mellan tio och fjorton minusgrader. Sydvästliga, sydliga vindar.

Imorgon är det den Trettondedag jul, men julen avslutas först den 13:e januari, tjugo dagar efter julafton om man följer traditionen.

 

 

 

 

Av Krister - Lördag 4 jan 15:08


Startade upp i åtta, nio minusgrader, luften upplevdes som råare än så. Enligt SMHI kändes temperaturen som sexton minus. Vi fick västlig vind, 11 m/s i byarna.  Dagen har bjudit på sol, om det nu kan underlätta för någon.

 

Beställde latten på Espresso House i det glest besökta Väsby köpcentrum med A. Inomhusklimatet kändes rå och fuktig, kylan kryper inåt, så jag var tacksam över att vistelsen vid bordet inte blev långvarig. 

Gjorde inköp på Ica Kvantum. 

Skickade iväg några tidrapporter som ska redovisas vid månadsskiftet.

 

 

 

   

 

Av Krister - Fredag 3 jan 20:51


Det var sagt att det skulle bli en promenadrunda på förmiddagen, men M infann sig inte i tid. Fredagen bjöd på klarblå himmel men kallt, elva, tolv minusgrader. Isen på framrutan var tjock, det tog en stund med isskrapa. Från sydostlig vind till nordlig, nordvästlig riktning. Kung Bore med frost i skägget.

 

Aladdinaskarna hade sålt slut på Willy:s och Ica hade några gula kvar. Jag hade ont om tid, så jag skaffade en av de bruna askarna som fanns kvar på Ica Maxi i Gnista. 

 

Besökte patienten i Jälla på sena eftermiddagen i tretton minusgrader.

Fikade med Y på Café Carl von Linné i halvsextiden, vi fick ovanligt nog skjuts till kaféet. En halvtimme, vi skulle vidare åt varsitt håll.

 

Kylan tar på krafterna, det kändes bra att stänga dörren om sig i 19-tiden.

 

 

 

 


 

 

 

Av Krister - Torsdag 2 jan 16:14


En del dagar ger en sämre vardagsupplevelse än andra, steg upp redan klockan fem för att med några timmars marginal hinna till dagens förhandlingar i tingsrätten som började nio, första för i år 2025. Kylan och den tidiga morgonen tog på krafterna.

 

Pendeltåget avgick i tid från Märsta till Sollentuna i nio minusgrader. Det var sju huvudförhandlingar där saken gällde bland annat ringa narkotikabrott, brott mot knivlagen och urkundsförfalskning, alltså ogiltigt utfärdat körkort. Stöld i matbutiker och brott mot trafikförordningen och olovlig körning.

 

En av förhandlingarna ställdes in på förmiddagen och det sista målet för dagen, togs i nämndemännens utevaro och så pendeltåget tillbaka en kvart i tre mot Märsta. Den envisa hostan klarade jag mig undan i stort sett under dagen.

Det blåser västliga vindar. Klarblå himmel, dagstemperaturen hamnade på mellan nio och sex minusgrader, varmare i direkt solljus.




   

   

 

 


 

 

 

 

 

 

Av Krister - Onsdag 1 jan 14:35


 

Den första dagen för året inleddes med ett arbetspass mellan 12 och 18 på motivationsboendet. Handlade på Ica innan jag fortsatte hemåt. JO ringde angående de fågeljordnötter som jag hade glömt bort att överlämna sedan tidigare, så jag gav mig ut i 19-tiden till Väsby i det snöfall som råder nu och fick det gjort. Jag fick två frysta pajer som var skadade av cigarettrök, så de förvaras utomhus innan de komposteras. 

 

Mellan mins två och minus fyra grader nådde temperaturen under dagen, det blåser nordlig vind.

 

 

 

     

 

 

 

Presentation

Fråga mig

2 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16
17
18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
<<< Januari 2025 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

RSS


Ovido - Quiz & Flashcards