Alla inlägg under februari 2018
Sov över tvättiden i morse igen. Det var ingen som hade bokat tiden efter mig, så det var bara att fortsätta några timmar till för att hinna med. Fyra timmars tvättid är ju en halv arbetsdag. När det är kallt gäller ju lager på lager, det blir mer att köra i tvättmaskinen. Försovningen berodde förmodligen på att jag kom hem så sent igår kväll, och gympasset under eftermiddagen gjorde nog sitt till. Kylan är tröttande den också.
Vi har fått nya motorvärmaruttag vilket borde underlätta för oss i vardagen. Tillslagstiden är tre timmar enligt instruktionsboken, men vad jag har sett slår elen ifrån efter en timme. Jag har gått ut och ställt in tiden nu och ska varmköra Soulen senare. Man ska inte rusa en kall motor har man lärt sig, oljan måste bli varm så motorn får tillräcklig smörjning, annars finns det en risk att motorn skär ihop i värsta fall. Kallstarter sliter alltid mer på en motor.
Det tycks vara mer av hå-hå-ja-ja än halle-luja, som man uttrycker det från kyrkligt håll, här på Bloggplatsen med de krämpor och andra problem vi dras med dagligen. Samtidigt så är det väl ingen som har lovat att det ska vara lätt att leva heller.
Det blir ett sent inlägg. Har hämtat en person på Arlanda som kom med det försenade inrikesflyget från Luleå strax innan tio nu ikväll. Det luktade riktigt illa ute på flygplatsen. Avgaser och stinkande fotogenlukt, men luktar det gör det på andra håll också. Odören från Skutskärs pappersbruk kan vara påträngande vid låga temperaturer och söker sig kanske mot Arlandahållet med nordostvindarna. "Sulfat luktar mat och sulfit luktar skit, fast tvärt om" har man ju hört genom åren. Temperaturen ligger på tretton minus just nu i Sigtunaområdet, så de värden som visas i bilen avviker några grader.
Det har varit en hyfsat bra söndag med några minusgrader, sol och dagsmeja under dagen i Stockholmsområdet. Kom tjugo minuter före gudstjänsten började, och hann ta mig en mugg kaffe innan jag satte mig ner i lokalen. Kyrkkaffet intas innan gudstjänsten numera, vilket innebär att det inte alltid finns så mycket tid över att prata och hälsa om jag skulle bli sen. Jag föredrar kaffe efter avslutat möte då det finns mer tid att umgås. En del församlingar har kaffe både innan och efter gudstjänsten, men det är olika hur församlingar löser det här. Det måste finnas medlemmar som hjälper till med de praktiska bestyren.
En tur till Willy:s och Icabutiken i Täby centrum och hämtade upp femåringen som hade varit på födelsedagsfest som anordnades i en gympasal.
Det är mycket salt på vägarna nu och bilrutorna måster rengöras från lera, salt och grus, liksom nummerplåtar och lyktor. På OKQ8 får jag ofta säga till om en ny rengöringsskarapa för vindrutorna. Somliga bilister tvättar bilarna med dem och de ligger därför ofta trasiga och oljiga i skåpen på mackarna så här års.
Man kan nog inte räkna med att bilister som tvättar bilen går in och frågar om en ny rengöringsskrapa när de har förstört dem, det förväntas andra göra så de kan fortsätta att snåla in på biltvättarna.
Cashguardmaskinen med växelmynt krånglade inne på konditoriet i förmiddags och kontantbetalningen gjordes en stund senare. Så även med mynten som jag skulle hämta senare, men jag struntade i det. Det gällde några enstaka kronor.
Fick ett sms om att komma över på inflyttningskaffe hos B i eftermiddags och ringde för säkerhets skull innan besöket och frågade om jag skulle ta något med mig. Det var tur eftersom det bara fanns pulverkaffe på bordet, ingen mjölk eller något mer att tugga på. Det hade blivit ett torftigt fika, och det känns som att jag måste tänka åt andra. Pulverkaffe smakar riktigt illa om man inte tillsätter mjölk, jag kan inte dricka det annars.
Gjorde mitt andra badhusbesök nu ikväll, senast var det i onsdags den här veckan. Det pratas mycket ryska i simhallen förutom arabiska som ute i samhället i övrigt.
Jag tycker att jargongen är rolig då grabbgängen med exempelvis syrianskt och turkiskt ursprung ordduellerar. Rå men hjärtlig kan man säga. Det är oftast öppet att komma in och säga något, vilket jag gör ibland.
Stannade till och köpte tre fyralitersdunkar med färdigblandad spolarvätska på Biltema i Boländerna idag för en hundralapp. Eftersom spolarvätska är lättantändlig funderar jag över hur vettigt det är att förvara dunkarna i skuffen i brandsäkerhetssynpunkt.
Går man in på nätet och söker på ämnet så gick det diskussioner i media om brandriskerna för just spolarvätska för tio år sedan. Räddningsverket har sedan tidigare slagit larm om att för hög koncentration av sprit i spolarvätskan kan orsaka bilbränder. Det är olämpligt att placera spolarvätskebehållare i motorrummet framtill, förmodligen är det svårt för biltillverkarna att hitta en bättre lösning.
Så här såg det ut i varjefall på E4 mellan Arlanda och Uppsala vid middagstid idag. Än så länge har vi klarat oss undan de stora snömängderna som fallit norr över. - Det är väl fortfarande tillåtet att fota med en vanlig kamera bakom ratten när man kör? Med mobilkameran är det ju inte tillåtet eftersom man inte ens får hålla i en mobil under körning sedan det nya mobilförbudet trädde i kraft igår.
Det blir väl till att inhandla en handsfree nu när lagen skärptes för mobilanvändning under bilkörning, en bestämmelse som trädde i kraft igår den första februari. Man får inte ens ha en mobil i handen när man kör. Pratade med en polisman igår kväll om det här och som sa att de ertappat en förare under dagen, helt ovetande förstås om lagändringen. Sms:ar man samtidigt som man kör blir ju uppmärksamheten och koncentrationen över trafiken lidande och trafikrytmen, för att inte tala om att ägna sig åt dataspel i mobilen samtidigt som man kör. Det ska bli intressant att se hur den nya lagen kommer att fungera i praktiken och tillämpas juridiskt.
Det är en ny månad och det är dags att vända kalenderblad. Giltighetstiden för Nordeas bankkort löpte ut igår fick jag erfara i Icabutiken nu på förmiddagen. Det nya kortet låg kvar hemma. Stressen gjorde att jag inte kom ihåg koderna till ett annat bankkort där personlig kod med fem siffror ska anges och kontonumret. Det klarnade till på promenadsträckan hem så jag kunde göra en överföring och återvände för att hämta varorna. - Dessutom har det varit trögt att komma in på Bloggplatsen i förmiddags.
Vem minns förresten när Nordea var en statlig affärsbank under namnet PKbanken? Mitt första bankkort fick jag i plastficka som förvarades i ett grått velourfodral i början av sjuttiotalet som antydde på att det var en värdehandling som skulle förvaras på ett ansvarsfullt sätt så att kortet inte hamnade i orätta händer. Jag märkte fort hur opraktiskt det vara att plocka med kortet varje gång det användes, men det var mest kontanter som betalmedel på den tiden.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | ||||||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | |||
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | |||
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
|||
26 | 27 | 28 | |||||||
|