Direktlänk till inlägg 30 maj 2025
I morse var facket för mjukmedel igensatt med tvättmedel, det tog en stund att få bort geggan och mangeln stod och tuggade. Det fanns en tvättid ledig på morgonen och det är jag tacksam över.
I går var det Kristi himmelfärdsdag och Sats stängde klockan åtta som på lördagar. De avvikande tiderna anslås på dörren i entren. Anläggningen nås inte via telefon längre och informationen på nätet går det inte att lita på. Nu tog jag ett foto så jag meddelade N om det igår eftermiddag, vi skulle inte hinna i tid innan de stängde.
Besökte boendet utanför Knutby klockan två och fortsatte sedan till stadsdelen Eriksberg i Uppsala. Y hade gjort två matlådor med spagetti och köttfärssås, vi slog oss ner på en bänk i halvsextiden.
Det regnade kortvarigt på eftermiddagen. Maten intogs när det hade klarnat upp med kvällssol. Vi delade på en chokladbit med automatkaffe i spelbutiken. Sedan hemåt via Sunnersta och Vassunda, gamla Stockholmsvägen mot Sigtuna, Märsta.
Temperaturen nådde mellan elva och sexton grader under dagen. 12 m/s i de sydliga, sydvästliga vindbyarna.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | ||||||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | |||
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | |||
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | |||
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | ||||
|